Este adevărat că o fotografie reușită o face fotograful, nu aparatul, dar eu sunt de părere că o aparatură performantă ajută mult în obținerea unor imagini reușite. Dar ce ne facem atunci când nici asta nu este de ajuns?
Post-procesarea este la fel de importantă pentru mine ca și fotografiatul. În post-procesare se poate denatura puțin adevărul.
Adevărul, de cele mai multe ori nu este atât de spectaculos precum am vrea. Noi vrem în fotografia noastră să vedem doar ce este mai bun, să retrăim sentimentul avut atunci când am imortalizat acel moment.Totuși post-procesarea fotografiilor de multe ori stârnește controverse în rândul fotografilor. Sunt cei care consideră că este necesară pentru a îmbunătăți fotografiile, și cei care consideră că este doar o încercare de îmbunătățire a unei fotografii nereușite.
Totuși uneori simțim că nu este suficient... Ce facem atunci?
Artă digitală? sau artă fotografică?
Uneori pentru a atinge rezultatul dorit, care de multe ori nu poate fi atins prin simpla utilizare a aparatului foto intervenim mai agresiv in prelucrarea fotografiilor, eliminând anumite imperfecțiuni din fotografia surprinsă, adăugând elemente, sau schimbarea totală a culorilor.



